sobota, 24 sierpnia 2024

Ciężkowice - Skamieniałe Miasto

Skoro już  w poprzednim wpisie padła nazwa Pogórza Ciężkowickiego, to nie sposób pominąć Rezerwatu Skamieniałe Miasto obok Ciężkowic.  Trudno uwierzyć, że las porastający rezerwat ma mniej niż sto lat. Jeszcze trudniej wyobrazić sobie, że sto lat wcześniej na terenie rezerwatu było pastwisko i te ogromne skalne wychodnie widoczne były jak na dłoni. Musiały sprawiać niesamowite wrażenie. Teraz trochę giną wśród drzew, choć jednej z nich o nazwie Grunwald nie sposób nie zauważyć z drogi wojewódzkiej prowadzącej z Gorlic w Beskidy.



To, że były takie odkryte, zachęcało do eksploatacji "niczyjego" kamienia, przez co zachodziło ryzyko zniszczenia tak unikatowego obiektu przyrodniczego. W 1931 roku uznano je zatem za zabytek przyrody, w celu ochrony, a po 40 kolejnych latach nadano terenowi rangę rezerwatu i wyznaczono jego granicę.

Skały  z piaskowca powstały w wyniku sedymentacji (opadania cząsteczek stałych w zawiesinie, mieszaninie itp) około 58–48 mln lat temu na dnie Oceanu Tetydy. Ten Ocean nie istnieje, rzecz jasna, bo jak Afryka, Arabia i Indie zderzyły się z Eurazją, to Ocean Tetydy rozlał się, mamy po nim resztki w postaci Morza Śródziemnego, Morza Czarnego, Morza Kaspijskiego i Zatoki Perskiej, a wody oceaniczne rozlały się z wytworzonych przez kolizję wypiętrzeń (czyli z obecnych gór, jak np. Himalaje, Alpy, Pireneje, Karpaty, Andy, Apeniny, Góry Betyckie, Góry Dynarskie, Kordyliery, Karpaty, w tym Tatry i Pieniny) i  gdzieś tam wyciekały, obsychały, męty zostały i z nich są właśnie te skały piaskowcowe. Oprócz piaskowców występują tutaj także pstre łupki zawierające frakcje ilaste lub mułowe. Mają czerwonawe zabarwienie z szaro-zielonymi smugami.


 
Skała "Orzeł"















Ludzie nadali skałom nazwy, kierując się ich kształtem, wyglądem oraz legendami: Czarownica, Ratusz, Warownia Dolna, Warownia Górna, Grupa Borsuka (Orzeł, Pieczarki, Grzyb, Borsuk, Piekiełko), Grzybek, Piramidy, Aligator, Pustelnia, Baszta I.J. Paderewskiego, Cyganka, Skałka z Krzyżem.

O skałach ciężkowickich postało mnóstwo legend mówionych, pisanych prozą i wierszem. Kto odwiedzi Skamieniałe Miasto, może  w kasie kupić książeczkę o tym miejscu i zapoznać się z nimi. 

Skała Borsuk

Dawno temu w okolicach Ciężkowic żył pewien rycerz. Wsławił się on bynajmniej nie odwagą czy męstwem, a jedynie przeogromnym skąpstwem. Jedynym jego zajęciem było gromadzenie skarbów i kosztowności, które składał w skalnej szczelinie. Rycerz ogromnie bał się, że ktoś może ukraść mu jego bogactwa i dlatego, gdy nie było to konieczne, nie oddalał się od nich ani na krok, pilnując ich jak borsuk swojej nory. Niestety, pewnego razu zmęczony już ciągłym pilnowaniem ułożył się przed wejściem do swojej komnaty ze skarbami i zasnął. To całkowicie go zgubiło, bowiem we śnie spotkała go wreszcie kara za jego chciwość. Został zamieniony w borsuka i tak po dzień dzisiejszy śpi pilnując swoich schowanych w skale kosztowności.



Piramidy

Z tymi wychodniami w kształcie piramid związana jest ciekawa historia. W czasach bardzo dawnych, kiedy o turystycznym zwiedzaniu skał jeszcze nikt nie myślał, wybrał się z polecenia faraona egipski kronikarz na wędrówkę po krajach słowiańskich. Nie tylko spisywał historie które usłyszał, wykonywał również liczne ryciny i rysunki. Zawitał do Skamieniałego Miasta, gdzie kształty skał bardzo mu się spodobały. Kiedy wrócił do Egiptu okazało się, że właśnie zmarł faraon. Ogłoszono wówczas konkurs na projekt grobowca. W konkursie stanął i ów kronikarz. Spośród wielu propozycji wybrano jego rysunki Piramid Skamieniałego Miasta i tak już pozostało.

No proszę, to mamy swoje polonica w Gizie:)

Tekst legend ze strony: https://skamienialemiasto.pl/skamieniale-miasto/legendy/