piątek, 26 kwietnia 2019

Poleski Park Narodowy - muzeum, część II

1 maja 1990 roku  na powierzchni 4813 ha powstał Poleski Park Narodowy. Był to pierwszy w Polsce park narodowy o charakterze wodno - torfowiskowym. W styczniu 1993 r. rozpoczął działalność Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny PPN w Starym Załuczu. Rozpoczęta została szeroka działalność edukacyjna, powstały 2 ścieżki przyrodnicze oraz wiele materiałów propagujących walory przyrodnicze Parku.
Z dniem 1 lutego 1994 r. Park został powiększony do 9760 ha i otrzymał strefę ochronną (otulinę), obejmującą obszar ponad 14000 ha.Wraz z dążeniem do powiększenia Poleskiego Parku Narodowego rozpoczęto starania o nadanie temu obszarowi statusu Rezerwatu Biosfery. Status Rezerwatu Biosfery "Polesie Zachodnie" obszar ten uzyskał 30 kwietnia 2002 roku. W tym samym dniu powstał Rezerwat Biosfery „Szacki” na Polesiu ukraińskim, a w 2004 r. Rezerwat Biosfery "Pribużskoje Polesie" na Polesiu białoruskim. Trzy sąsiadujące ze sobą Rezerwaty Biosfery obejmują obszar o wybitnych w skali światowej walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Nadanie tak wysokiej rangi tym terenom świadczy o ich ogromnym znaczeniu w europejskiej i światowej strategii ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju. To doprowadziło do ustanowienia w 2012 r. przez Międzynarodową Radę Koordynacyjną Programu "MAB" UNESCO Transgranicznego Rezerwatu Biosfery „Polesie Zachodnie na obszarze Polski, Białorusi i Ukrainy.
(powyższe info ze strony parku)

Ponieważ ze względu na niedawną chorobę stopy muszę ograniczać swoją aktywność, zwiedzanie muzeum, do którego mnie zawieziono, jest doskonałą rozrywką:) W części muzealnej zgromadzone są zbiory, na które składają się eksponaty: archeologiczne, etnograficzne, historyczne (militaria, numizmaty, dokumenty) i przyrodnicze, a także prezentujące dziedzictwo kulturowe Polesia Zachodniego.
Na początek akwaria z rybami i rakami, którym poświęcona jest jedna sala.



 
Potem owady (nieżywe:)


  oraz gady (żywe!)



No i potem już tylko zwierzęta wypchane. Z jednej strony taki trochę niesmak, że kiedyś to było piękne żywe zwierzę lub ptak, a teraz... okaz. Ale jak inaczej dzieciak ma zobaczyć, jak dany gatunek wygląda ?










Następnie wnętrze podlaskiej chałupy, które mi się bardzo podoba i w takim mogłabym mieszkać np. na wakacjach (tylko, żeby za ścianą była full-wypas łazienka z ciepłą wodą;) Ta skóra po prawej to kiedyś należała, niestety, do niedźwiedzia...


Fajna szafa:)








 


Niżej: męska jaskinia czyli drewutnia i spichlerzyk w jednym:)











Koń, jaki jest, każdy widzi, ale dowód osobisty koń ma mieć obowiązkowo!:)
Jak i jego właściciel.


 Hol muzeum zdobią piękne zdjęcia żurawi oraz kilka ekspozycji w gablotach.





Na zewnątrz jest jeszcze szopa, w której można obejrzeć maszyny gospodarskie.




 





 cdn...