niedziela, 6 listopada 2016

Lwów - Ukraina

Jak to się stało, że nie ma tu zdjęć ze Lwowa ? Sama nie wiem:) Czas to naprawić i przypomnieć sobie przy okazji piękny maj:)


Archikatedralny sobór św. Jura we Lwowie to cerkiew archidiecezji lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, zwana inaczej metropolią halicką. Uważany jest za najdoskonalsze dzieło europejskiego późnego baroku.Godne uwagi są przepiękne rzeźby i figury świętych. Wewnątrz są krypty, w których spoczywają książęta oraz metropolici greckokatoliccy. W XIX wieku działało tu ukraińskie stronnictwo zwane Świętojurcami, które występowało przeciw polskiemu ruchowi narodowemu. W 1998 sobór św. Jura razem ze Starym Miastem, Wysokim Zamkiem i Podzamczem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.





Cmentarz Łyczakowski to jeden z najstarszych cmentarzy polskich, założony w 1786 r. W okresie ponad 200 lat pochowano tu ok. pół miliona ludzi, przeważnie Polaków, ale także Ukraińców, Austriaków, Niemców, Żydów, Ormian, Rosjan i innych narodowości. Spoczywa tu wielu przedstawicieli nauki, sztuki, polityki, uczestników powstań narodowych, bojowników o wolność i niepodległość Polski i Ukrainy, m.in. Maria Konopnicka, Artur Grottger, Gabriela Zapolska.








Ozdobą cmentarza, obok rzeźb nagrobnych, są kaplice. Najpiękniejsze z nich to: Kaplica Adamskich, Kaplica Barczewskich, Kaplica Kiselków, Kaplica Krzeczunowiczów.







Cmentarz Orląt Lwowskich - Polski Cmentarz Wojskowy zbudowany na cześć poległych w latach 1918-1920 w czasie obrony miasta Lwowa. Jest on częścią Cmentarza Łyczakowskiego. Do 1944 roku nosił nazwę Cmentarza Obrońców Lwowa.  Cmentarz był zniszczony i zbezczeszczony w czasie II wojny światowej. Jego odbudowania dokonano dopiero po 1989 roku. Nadal są sprzeczne kwestie, co do napisów na pomnikach poległych tam żołnierzy. To miejsce ma szczególne znaczenie dla Polaków i dzięki polskiemu wysiłkowi dążono do jego odbudowania, gdyż Ukraińcy nie byli tym aż tak bardzo zainteresowani.





Katedra Łacińska jest jednym z najstarszych kościołów we Lwowie. Jest to budowla w stylu gotyckim, zbudowana na przełomie XIV-XV wieku. Wewnątrz Katedry widnieje unikalny obraz Matki Bożej Łaskawej zwany także Śliczną Gwiazdą miasta Lwowa. Wartymi obejrzenia są przepiękne witraże wykonane w końcu XIX wieku.






Wokół Rynku wznoszą się cztery linie kamieniczek. Ich łączna liczba wynosi 44.


Czarna Kamienica, zwana tak od koloru elewacji, wcześniej określana była nazwiskami rodzin w niej mieszkających - Anczowskich i Lorencowiczów. Budowla powstała w XVI w. na fundamentach starszej, zniszczonej w pożarze w 1571 r.  Trzecia kondygnacja pojawiła się z końcem XVI w., a ostatnia dopiero w wieku XIX.


Jedną z figur zdobiących elewację domu jest konna figura św. Marcina - patrona Marcina Anczowskiego, właściciela kamienicy.











Kolumna Adama Mickiewicza we Lwowie mieści się na Placu Mickiewicza, na Starym Mieście. Pomnik w stylu neoklasycystycznym został zaprojektowany przez Antoniego Popiela, wzniesiony w latach 1902-1904, a jego uroczyste odsłonięcie miało miejsce 30 października 1904 roku.




Pomnik Tarasa Szewczenki przy Prospekcie Swobody. Umieszczono na nim najważniejsze sceny z ukraińskiej historii: Semena Petlurę, Stepana Banderę, metropolitę Andrzeja Szeptyckiego. Pomnik ten jest wyrazem ukraińskiej pamięci zbiorowej. Liczy 12 m wysokości.


Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej. To unikalny budynek będący nie tylko dziełem sztuki architektonicznej, ale także malarstwa i rzeźby. Pełno w nim pięknych rzeźb i fascynujących obrazów nawiązujących do sztuki teatralnej. Widownia Teatru mieści 1200 miejsc.