piątek, 28 października 2016

Kijany - Lubelszczyzna

Każdy, kto jedzie z Lublina do PPN musi przejechać przez Kijany. Pod bramą kościelną jest zakręt 90%, kto się zagapi wyląduje przed ołtarzem:)
Kościół w Kijanach został zbudowany około 1723 roku z fundacji Atanazego Miączyńskiego, woje wody wołyńskiego, który był właścicielem pobliskich Zawieprzyc i zaufanym króla Jana III Sobieskiego. W 1683 roku przed wyprawą wiedeńską,  złożył śluby przed obrazem Matki Bożej w Kijanach, że jeżeli szczęśliwie powróci z wyprawy, to w miejsce drewnianego kościoła wybuduje nowy, murowany.




W ołtarzu głównym umieszczony jest obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z końca XVI lub początku XVII wieku (olej na płótnie). Widoczne są w nim wpływy malarstwa weneckiego. Przedstawia NMP w typie Matki Boskiej Śnieżnej, której pierwowzorem była bizantyjska ikona znajdująca się w rzymskiej bazylice Santa Maria Maggiore. Według tradycji obraz został sprowadzony ze spalonego kościoła w Nowogrodzie.








Pod koniec 1943 r. w okolicy powstał oddział partyzancki Zdzisława Brońskiego „Uskoka”, pochodzącego z Ludwina. Oddział liczył ok. 40 żołnierzy, a w okresie akcji "Burza" (lipiec 1944 r.) doszedł do stanu ok. 60. osób. Formalnie oddział zatwierdzony został rozkazem lubelskiego inspektora AK w połowie maja 1944 r. i wszedł w skład odtwarzanej 3 kompanii VI batalionu AK. Po okupacji niemieckiej "Uskok" pozostał w podziemiu.



Tablica poświęcona Ksaweremu Skłodowskiemu. Pod koniec XIX wieku był on dzierżawcą majątku w Zawieprzycach. U stryjecznego dziadka, kilkunastoletnia wówczas Marysia, późniejsza noblistka, spędzała w Zawieprzycach wakacje. Ksawery Skłodowski pochowany jest w Kijanach.
Śmierć zaskoczyła także Józefa Skłodowskiego u brata Ksawerego w Zawieprzycach, a zwłoki również spoczęły w rodzinnym grobie w Kijanach.





Podobno w grobowcu ukrywali się w latach 40-tych XX wieku żołnierze z oddziałów Uskoka.