niedziela, 23 października 2016

Udine - Włochy

Urocze miasto, "zaledwie" 100-tysięczne, ale przoduje na liście miast włoskich pod względem jakości życia. Wysokiej jakości. Miasto ładne, czyste, bogate w zabytki, z wieloma sklepami światowych sieci odzieżowych. Blisko stąd do Austrii i Słowenii. Mieszkańcy mówią po włosku albo po... friulijsku. Na jedynym wzgórzu, które znajduje się w obrębie miasta znajduje się plac zamkowy z odbudowanym zamkiem, gdzie obecnie jest m.in. muzeum. Obecna budowla jest wspaniałym, renesansowym pałacem z jedną z najstarszych sal parlamentarnych w Europie. Warto wejść na plac zamkowy, choćby dla widoków. Nie udało mi się ciekawie sfotografować zamku, bo od tej strony, z której nie jest zasłonięty drzewami był obstawiony namiotami, budami z grillem i innymi odpustowymi straganami, które dymiły z palenisk i swoimi wielkimi gabarytami skutecznie zasłaniały budowlę.





Najważniejszym placem Udine jest Piazza Libertà, rozciągający się u stóp zamkowego wzgórza. Jest to jeden z najpiękniejszych placów włoskich. Wznoszą się przy nim dwie warte uwagi budowle, Palazzo del Comune oraz Loggia del Lionello ( 3 zdjęcia niżej). 




Pałac Loggia del Lionello pochodzi z XV wieku i wyraźnie nawiązuje do weneckiego pałacu Dożów.


Wieża Zegarowa pochodzącą z XVI wieku.


Wejście na Piazza Liberta ze wzgórza zamkowego. L 'Arco Bollani to uroczysty łuk zbudowany w 1556 roku i przypisywany architektowi Andrei Palladio.

Łuk położony u podnóża podjazdu, który prowadził do zamku, został wzniesiony przez weneckiego podporucznika (późniejszego biskupa) Domenico Bollani. Prace trwały cztery miesiące i zostały zakończone umieszczeniem na szczycie lwa ze skrzydłami.



Renesansowa fontanna oraz XVI wieczna kolumna zwieńczona lwem św. Marka, stanowiącym jeden z symbolów Republiki Weneckiej. Obok pomnik Herkulesa z XVII wieku.


Palazzo del Monte di Pietà - ten ostatni budynek po prawej. Nazwa wzięła się stąd, że na każdym rogu znajduje się rzeźba w stylu Pieta. Widać, jak się zdjęcie powiększy. Pałac pochodzi z przełomu XVI/XVII wieku, a od 1882 roku jest non-stop siedzibą Banku Oszczędności. Podobno w środku mają przecudne zabytkowe szafy:) 


 Piazza Matteoti


 Chiesa di san Giacomo to kościół z piękną fasadą i ołtarzem wystawionym na zewnątrz, na balkonie pierwszego piętra. Odprawiano na nim msze dla ludzi pracujących na pobliskim placu.



Pałac Wenecki, obecnie mieszczą się tu urzędy miejskie.


Pałac Bar-Kechler,  zbudowany w 1832 roku przez architekta Giuseppe Jappelli, jednego z największych propagatorów stylu neoklasycystycznym.


Kościół Św. Franciszka konsekrowany w 1266 roku, jest jednym z pierwszych i najstarszych dowodów obecności franciszkanów w Friuli, wprowadzonych przez patriarchę Bertholda Andechsa, osobistego przyjaciela św. Franciszka. Jest uważany za jeden z najpiękniejszych kościołów w Udine. Przy jego renowacji odnaleziono ślady kultury prehistorycznej.


Katedra Santa Maria Maggiore - jest imponującym budynkiem na planie krzyża łacińskiego z trzema nawami i kaplicami.  Najstarsza część pochodzi z 1335 roku, kiedy patriarcha Bertrand konsekrował nowy kościół zbudowany w obszarze jeszcze starszego kościoła.


Dzwonnica katedralna wzniesiona została w XV w. na istniejącym tu wcześniej budynku baptysterium. Planowano początkowo, że będzie wyższa niż wieża na Zamku, a na jej szczycie zostanie umieszczona Madonna. Niestety, projekt został wstrzymany z powodu braku pieniędzy na materiały budowlane i dzwonnica uzyskała swój obecny wygląd. Dzwonnica mieści muzeum katedralne, poświęcone głównie postaci bł. Bertranda San Genesio.