środa, 22 września 2021

Górecko Kościelne - Roztocze

Górecko Kościelne leży w środku Puszczy Solskiej. Jadąc mogłam zatrzymać się na leśnym parkingu i podziwiać przyrodę (to znaczy wrzosy, wrzosy i wrzosy:).





                                          Położony w lesie sztuczny zbiornik z tamą w Górecku Starym.

 Górecko Kościelne zostało lokowane w 1582 roku. W roku 1593 miejscowość została włączona w skład Ordynacji Zamojskiej. W październiku 1648 r. Janowi Sosze z Górecka oraz niejakiemu Rusinowi Kluzowi objawił się sam święty Stanisław, biskup i męczennik. Polecił im wybudować dwie kaplice: nad rzeką oraz w miejscu, gdzie doszło do tego cudownego spotkania. Niebawem zaczęło w Górecku dochodzić do uzdrowień. Wieść o nich szybko rozeszła się po całej okolicy. Mieszkańcy uważali także, że św. Stanisław uratował wioskę przed spaleniem przez Kozaków oblegających Zamość. Po objawieniach wybudowano tutaj 3 kaplice: jedną w miejscu objawienia, drugą nad rzeką Szum, a trzecią w miejscu późniejszego kościoła. 20 lat po objawieniach wybudowano też kościół, jednakże został on zniszczony przez Szwedów na początku XVIII w. W 1768 r. wybudowano obecną, drewnianą świątynię. W roku 1968 kardynał Karol Wojtyła podarował tutejszej parafii relikwie św. Stanisława.


Podczas wojny obronnej Polski w 1939 r. trwały tutaj ciężkie walki między wojskami polskiego Frontu Północnego a oddziałami niemieckimi. W czerwcu 1943 wieś została wysiedlona i sprowadzeni zostali tutaj Ukraińcy, jednakże ci w obawie przed polskimi partyzantami po kilku dniach opuścili wieś. Rok później, w czerwcu 1944 miała miejsce kolejna pacyfikacja Górecka. 1 Brygada Armii Ludowej im. Ziemi Lubelskiej przerwała tu pierścień okrążenia wojsk niemieckich. W lipcu przeprowadzono tutaj kolejną próbę pacyfikacji, jednakże zapobiegli jej polscy partyzanci z AK.

Po zaparkowaniu na przykościelnym parkingu pełnym aut, a nawet autokarów z logo renomowanych biur podróży z całej Polski, pierwsze kroki skierowałam na ... cmentarz:) Najcenniejsze nagrobki reprezentują józefowską szkołę kamieniarską, w randze zabytku jest ich ponad sto.



W tym grobie, jednym z cenniejszych ze względu na konstrukcję kolebkową i pionową płytę, w czasie II wojny ukrywano dzwony z kościoła w Górecku.
 
Jest to najstarszy nagrobek na cmentarzu z figurą św. Michała, w którym pochowany jest Michał Wolanin, włościanin.




 
Kaplica drewniana "Pod dębami", obecna z l poł. XIX w. Wewnątrz ołtarz z obrazem św. Stanisława. Datuje się go na 1631 r., jednak później został przemalowany. Za obrazem pień sosny, wiązany tradycyjnie z objawieniami Świętego
 


 Kapliczka drewniana „na wodzie” pw. św. Stanisława postawiona w XX w. w miejsce starszej, zniszczonej. Utrzymano w niej oryginalny barokowy wystrój wnętrza. Kapliczkę okala przykryty okapem pomost, znajdujący się bezpośrednio nad wodami Szumu. Pierwsza kaplica w tym miejscu powstała w 1668 r.




Kapliczki Drogi Krzyżowej.

 Aleja Dębowa
Wzdłuż Alei Dębowej znajduje się kilka pracowni malarskich i rzeźbiarskich, gdzie można kupić wyroby artystyczne bezpośrednio od ich twórców.