niedziela, 10 stycznia 2016

Łopienka - Bieszczady

Łopienka - kocham to miejsce i odwiedzam za każdym pobytem w Bieszczadach.



Łopienka, to nieistniejąca wieś z połowy XVI wieku, położona pomiędzy Łopiennikiem, a znajdującym się na północ od niego szczytem Korbania. Wieś zasłynęła z tego, iż ukazała się tu Matka Boska pod postacią ikony. Wkrótce po tym Łopienka stała się słynnym ośrodkiem kultu maryjnego. Ikonę umieszczono w kapliczce, a niedługo potem w drewnianej wówczas cerkwi pw. Świętej Paraskewi. Obecna - murowana cerkiew - datowana jest na I poł. XIXw.

Łopienka, podobnie jak wiele innych bieszczadzkich wsi, nie przetrwała II wojny, a raczej tego, co po niej w Bieszczadach nastąpiło. Wieś została zniszczona, mieszkańcy w większości wysiedleni.

Ocalała - choć w opłakanym stanie - cerkiew wykonana z nieobrobionego dzikiego kamienia - obecnie jest to jedyny tego typu obiekt w Bieszczadach. Uratowano również cudowną ikonę - została przeniesiona do kościoła (dawnej cerkwi) w Polańczyku, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego.Jesienią roku 2000, do Łopienki powróciła kopia cudownej ikony, która wisi nad ołtarzem. 

Tuż obok cerkwi stoi odbudowana kaplica grobowa z XIX w.



Cerkiew jest otwarta dla zwiedzających, nie wyznaczono godzin otwarcia, jak zazwyczaj w innych obiektach - jest otwarta cały czas.Można przyjechać z "własnym" księdzem (prawosławnym lub katolickim) i wziąć ślub, chrzest lub odprawić mszę - za darmo, albo za dowolny datek.

Wewnątrz zwraca uwagę duża, drewniana figura "Chrystusa bieszczadzkiego". Przy wejściu księga pamiątkowa, do której może się wpisać każdy odwiedzający cerkiew.