czwartek, 27 marca 2025

Barcelona - Łuk Triumfalny

Żaden deszcz mnie nie przestraszył, poszłam w miasto z parasolem :)

Łuk Triumfalny zaprojektowany przez architekta Josepa Vilaseca y Casanovas,  wyróżnia się spośród innych znanych łuków, np. Łuku Triumfalnego w Paryżu. Zamiast używać piaskowca czy marumuru, do budowy Łuku Triumfalnego w Barcelonie Vilaseca wybrał czerwoną cegłę. Inspirację zaczerpnął z architektury muzułmańskiej. Styl znany jako mudejar pojawił się na Półwyspie Iberyjskim  w XII wieku, a stworzony został przez Maurów i Muzułmanów, którzy pozostali na terenach odbitych od chrześcijan.



Od Łuku Triumfalnego po Park da le Ciutadella, będąca ulubionym miejscem spacerowiczów rozciąga się obszerny deptak.






Budynek obecnego Sądu Najwyższego Katalonii w stylu eklektycznym zbudowany pod koniec XIX wieku na terenie, który był częścią Wystawy Powszechnej w Barcelonie w 1888 r.




Aleję kończy pomnik wykonany z brązu, poświęcony Francesco de P. Rius y Taulet - był on burmistrzem Barcelony w latach 1881–1884 i 1886–1889. Zdobią go liczne figury i płaskorzeźby:  Matrona, symbolizująca Barcelonę, podaje gałązkę oliwną popiersiu, podczas gdy dziecko podaje matronie drugą gałązkę. Po drugiej stronie robotnik, symbol pracy, patrzy na podobiznę burmistrza. Za obeliskiem skrzydlata sława, zwrócona w stronę pasma górskiego Collserola.
Zasługą pana Rius y Taulet było zburzenie reszty muru nadmorskiego w celu otwarcia Passeig de Colom, pomnik Kolumba, Wystawa Światowa w 1888 r. i cmentarz na południowy zachód od Montjuic, założył też Laboratorium Miejskie i Miejski Instytut Higieny, aby zapobiegać epidemiom i chorobom endemicznym oraz je zwalczać. 
Zaraz za pomnikiem namalowany jest na asfalcie olbrzymi plan miasta.




Zamek Trzech Smoków- to popularna nazwa nadana modernistycznemu budynkowi zbudowanemu w latach 1887–1888 jako kawiarnia-restauracja na Wystawę Powszechną autorstwa Lluisa Domenecha i Montanera . Nazwa ta została prawdopodobnie przejęta ze sztuki Serafi Pitarry z 1865 roku. Budynek przeszedł gruntowną renowację w latach 80. XX wieku, obecnie mieś i się tu Biblioteka i Archiwum Historyczne Muzeum Nauk Przyrodniczych w Barcelonie


Dwie rzeźby.  Alegoria Przemysłu przedstawia boginię Dianę, wspartą na dużym kole zębatym, z nagim torsem i w klasycznym stroju. Alegoryczny Posąg Handlu jest reprezentowany przez boga Merkurego, opiekuna kupców, który niedbale opierając się na jakichś skrzyniach niesie w jednej ręce torbę z monetami. Są dziełem rzeźbiarza Agapito Vallmitjana Barbany (1833 - 1905) i jego brata Venancio (1830 - 1919), również rzeźbiarza. Ustawiono je w tym miejscu w 1884 roku.


Pomnik Rogera de Llúria. Żył w XIII wieku, był najsłynniejszym i najbardziej zwycięskim admirałem Royal Navy podczas wojny morskiej na Sycylii, która wybuchła na skutek powstania ludowego na  wyspie, jakie odbyło się przy wsparciu militarnym Piotra II Wielkiego z Katalonii-Aragonii, przeciwko rządom Karola I Andegaweńskiego, brata króla Francji.

 
Aleja Platanowa, Pasaż de Lluís Companys.  Companys jest katalońskim bohaterem narodowym. W czasie wojny domowej stanął po stronie rządu republikańskiego przeciwko nacjonalistom gen. Francisco Franco, porzucił swoje dążenia niepodległościowe, ograniczając się do obrony autonomii Katalonii w ramach Republiki Hiszpańskiej. Po przegranej wojnie wpadł w ręce Gestapo, która wydała go wojskom generała Francisco Franco. 15 października 1940 roku został rozstrzelany w Barcelonie.


W dzień okolica wydaje się atrakcyjna, dowiedziałam się jednak, że późnym wieczorem oraz nocą lepiej nie pokazywać się w tym miejscu z powodu przebywania tutaj różnych indywiduów gromadzących się między Łukiem, a wejściem do Parku Ciutadella. Nawet Policja unika tego terenu nocą. Z dzielnicy El Reval (arabskiej), o której było wcześniej jest stąd niedaleko, co widać wyraźnie na powyższych zdjęciach.