sobota, 9 stycznia 2016

Reszel - Warmia

Pierwsza krzyżacka strażnica w Reszlu stanęła już w 1241 r., jednak budowę zamku murowanego rozpoczęto dopiero w ponad sto lat później. Główną przyczyną były ciągłe bunty pruskiego plemienia Bartów, którzy nigdy nie pogodzili się z podbojem i regularnie niszczyli zakonną placówkę. Od 1243 r. Reszel formalnie należał do biskupów warmińskich, ale krzyżacka załoga opuściła go dopiero w 1300 r. Warownia była połączona z obwarowaniami miasta.

Na mocy traktatu toruńskiego z 1466 r., Warmia przeszła pod opiekę króla polskiego. W tym okresie częstym gościem był tu Mikołaj Kopernik, bratanek biskupa oraz jego sekretarz i osobisty lekarz. Kolejne większe prace przeprowadzono za rządów kardynała Andrzeja Batorego w latach 1594-1597. Zamek, który stracił już znaczenie militarne, został przekształcony we wspaniałą rezydencję myśliwską.

Po pierwszym rozbiorze Polski (1772), zamek został przejęty przez władze pruskie na więzienie.
Gruntowny remont przeprowadzony w latach 1976-1985, pozwolił na utworzenie w części pomieszczeń domu pracy twórczej oraz galerii sztuki. Od roku 2001 po kolejnej renowacji, jest tu hotel z restauracją, galeria i muzeum.








Obecny budynek ratusza zbudowano w latach 1815-1821 na fundamentach starego gotyckiego ratusza zniszczonego w pożarze w 1806 r. Jest typową neoklasycystyczną budowlą, wzniesiona na rzucie prostokąta. Dwukondygnacyjny budynek, zakończony wieżą zegarową, odrestaurowano na początku XXI w.