piątek, 30 września 2011

Bułgaria - Sozopol

Sozopol jest najstarszym miastem na wybrzeżu czarnomorskim. UNESCO w 1970 r uznało miasto za teren chroniony.
Atrakcyjna starówka oraz przepiękne plaże sprawiają, że kurort jest jednym z najprzyjemniejszych miejsc na bułgarskim wybrzeżu. Od wielu lat walczy z Nesebyrem o miano najładniejszego miasta. Wąskie uliczki dopełniają typowe bułgarskie domy, o kamiennych fundamentach i drewnianych piętrach.
Sozopol był wyspą do momentu, gdy Trakowie zbudowali kamienną groblę. Łączyła ona osadę ze stałym lądem. Oryginalną nazwą miasta była Antheia.









Bułgaria - Nesebyr

Nesebyr to malownicze stare miasto, które znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. 3000 lat temu miasto założyli Trakowie pod nazwą Mesambria. Nesebyr łączy się ze stałym lądem sztuczną groblą. Jedną z pierwszych rzeczy, które zwracają uwagę jeszcze przed wejściem do starego miasta, jest bizantyjska brama obronna z V w. Pozostałości umocnień zachowało się tutaj więcej. Prawdopodobnie są to fragmenty rzymskich, greckich i bizantyjskich murów obronnych.

Charakterystyczne domy i świątynie z kamienia i drewna na Starówce pochodzą z XVIII w i z początków XIX.









Bułgaria - Święty Wlas

Urokliwa wieś znajdująca się ok. 5 km od Słonecznego Brzegu. Położona jest u podnóża południowych stoków Starej Alaniny, bezpośrednio na wybrzeżu Morza Czarnego.
Miasto znane jest ze swojego portu jachtowego Marina Dinevi, który został otwarty w 2007 roku i może pomieścić, aż 300 jachtów. 
Obecnie jest to kurort wysokiej klasy, który posiada własny port jachtowy, najlepsze restauracje i bary, najmodniejsze kluby nocne oraz najbardziej luksusowe hotele i strefy dla pieszych.
Plotka mówi, że inwestycje miasto zawdzięcza mafii bułgarskiej.Podejrzewa się o związki z nią braci Dinevi, głównych inwestorów.








Bułgaria - Słoneczny Brzeg

Największą atrakcją Słonecznego Brzegu jest fantastyczna plaża, 6-cio kilometrowy pas złotego piasku w formie półksiężyca otoczony wydmami i dużymi hotelami. Miejscami plaża osiąga 60 m szerokości. Została oznaczona Błękitną Flagą, jako jedna z najczystszych plaż w Europie.









niedziela, 28 sierpnia 2011

Polska - Tatry Wysokie



Takie widoki nakręcają apetyt, więc Drogą do Morskiego Oka maszeruję podziwiać tatrzańskie jeziora. Najpierw mijam Wodogrzmoty Mickiewicza. Nazwa wodospadów wzięła się od huku, który wydaje spadająca z dużej wysokości woda (szczególnie po intensywnych opadach, bo teraz raczej słabiutko:). Towarzystwo Tatrzańskie nadało wodospadom imię Adama Mickiewicza na pamiątkę sprowadzenia w 1891 roku prochów wieszcza na Wawel.  Mickiewicz nigdy nie był w Tatrach, powinien tego szczerze żałować:)
 






 
Większość turystów kieruje się do Morskiego Oka, ja skręcam n zielony szlak i po 4,5 km docieram do Siklawy – największego wodospadu w Tatrach po polskiej stronie. Szlak ma sporo stromych podejść i prowadzi przez las.







  
Woda spada z wysokości 70 m, to  także najwyższy wodospad w Polsce.


Po leniwym odpoczynku ruszam do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów – to około 1 kilometr szlakiem zielonym.



 I oto ona, Dolina Pięciu Stawów, uważana za najpiękniejszą w Tatrach. Trudno się z tym nie zgodzić.









Po krótkim posiedzeniu w schronisku kieruję się niebieskim szlakiem do Morskiego Oka przez Świstówkę Roztocką.






Stawy piękne z każdej perspektywy:)












 
No i jest: Morskie Oko i schronisko.

 
Zoom....


 ... jeszcze większy zoom...ups! Trochę jakby tłoczno:)



 
Oddalam się zatem szlakiem na Rysy. Na szczyt nie wejdę. Nie jestem  przygotowana na takie zdobywanie góry, a pomijając wszystko, jest już późne popołudnie.


 
Bardzo stromym podejściem docieram do kolejnego tatrzańskiego stawu - to Czarny Staw pod Rysami





 
Pora wraca, do busa w Palenicy Białczańskiej jeszcze 9 km...