czwartek, 9 września 2010

Polska - Tatry

Umawiam się z towarzyszem na szlak przy ukrytym w gęstym świerkowych lesie sanktuarium na Wiktorówkach. Czekając przysłuchuję się opowieściom przewodnika o historii drewnianej świątyni i odwiedzam symboliczny cmentarz ofiar gór . Na skalnym murze, po obu stronach cudownego źródełka, wiszą pamiątkowe tablice poświęcone ludziom gór, którzy w nich zginęli lub którym Tatry wypełniały życie. Pierwsza tablica na niskim murze z granitowych głazów pojawiła się w 1992 roku. Upamiętniała Władysława Klamerusa, zakopiańskiego artystę i taternika, który wspinał się, mimo tego, że poruszał się o kulach (w dzieciństwie przeszedł chorobę Heinego-Medina). Z czasem umieszczono tam kolejne  tablice. Upamiętniały one Jerzego Hajdukiewicza, wybitnego taternika i alpinistę oraz naczelnego lekarza GOPR, słynną „Babkę” Anielę Kobylarczykową, ostatnią gaździnę na Rusinowej Polanie oraz ratowników TOPR i pilotów śmigłowca „Sokół”, który uległ katastrofie w Dolinie Olczyskiej w sierpniu 1994 roku. Zginęli wówczas ratownicy: Janusz Kubica i Stanisław Mateja oraz piloci Bogusław Arendarczyk i Janusz Rybicki.






Rusinowa Polana to około 20 hektarowa tatrzańska łąka, z której roztacza się jedna z najlepszych panoram na Tatry Wysokie. Na polanie wciąż kultywowany jest wypas owiec. Wypiliśmy żętycę:)



















Gęsia Szyja, 1489 m n.p.m., ze skalistego wierzchołka roztacza się piękna panorama na Tatry Wysokie z Gerlachem i Rysami na czele, a także Tatry Zachodnie z Giewontem, Kasprowym Wierchem i Czerwonymi Wierchami.










 
Szlak doprowadził nas do Czarnego Stawu Gąsiennicowego.




wtorek, 24 sierpnia 2010

Polska - Bieszczady, Kremenaros

Kremanaros czyli inaczej Krzemieniec to najwyższy punkt Gór Bukowskich, słowackiej części Bieszczadów Zachodnich. Szczytowa partia Krzemieńca jest zalesiona, płaska i rozciągnięta, ma kilka kulminacji. Na wysuniętej najbardziej na zachód na wysokości 1208 m znajduje się trójstyk granic Polski, Słowacji i Ukrainy. Miejsce to jest oznaczone granitowym obeliskiem i polskim słupkiem granicznym nr 1.  460 m na południe od trójstyku, przy słowackim słupku granicznym nr 2, znajduje się najbardziej wysunięty na wschód punkt Słowacji. Najwyższa kulminacja Krzemieńca leży 180 m na północny wschód od trójstyku. Przebiega przez nią granica polsko-ukraińska i znajduje się tam polski słupek graniczny nr 2.

Bardzo lubię używać tej starej nazwy Kremenaros, która pochodzi od węgierskich słów oznaczających Ruski Kamień (Kremeny-Orosz).
Na szczyt szliśmy trasą przez Rawkę. 








Jeszcze w okresie międzywojennym Kremenaros nie był żadnym "trójstykiem", tylko zwykłym granicznym szczytem, przez który przechodziła granica między Polską i Czechosłowacją (do ZSRR, częścią którego była Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka było jeszcze bardzo daleko).








18 km w nogach, czas odpocząć:)