Za umowną ropską bramą Beskidu Niskiego spędzam trochę czasu w Klimkówce. Największą atrakcją w tym miejscu jest Zalew Klimkówka, młody 30-letmi zbiornik stanowiący źródło wody pitnej i przemysłowej dla Gorlic i Jasła, miejsce rekreacji dla okolicznych mieszkańców i turystów oraz malownicze miejsce widokowe. Klimkówka została wykorzystana podczas produkcji filmu Ogniem i mieczem do realizacji ujęć przedstawiających rzekę Dniepr.
Zapora wodna przegrodziła dolinę w najwęższym miejscu, w którym rzeka Ropa przebija się między szczytami Kiczera-Żdżar i Ubocz , należących do tzw. Pienin Gorlickich będących częścią Beskidu Gorlickiego. Wysokość zapory wynosi 37 m, zaś jej rozpiętość 210 m. Przy zaporze mieści się mała, szczytowa elektrownia.
Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy w Klimkówce – dawna cerkiew greckokatolicka znajdująca się w Klimkówce, wzniesiona w 1914, zburzona ze względu na utworzenie zalewu i odbudowana na obecnym miejscu w 1983. Po odbudowie użytkowana przez kościół rzymskokatolicki.
Po wypoczynku nad zalewem (polecam 4-kilometrową ścieżkę rowerową) udaję się do Uścia Gorlickiego. Tu znajduje się cmentarz łemkowski.
Tu leżą pochowani m.in. Samuel (zm.1909) i Paraskewa (zm. 1910) Kryniccy. Ich kamienny nagrobek opatrzony jest wspólnym zdjęciem.
W Uściu odwiedzam także cerkiew Św. Paraskewy reprezentującą zachodniołemkowski typ budownictwa sakralnego o konstrukcji zrębowej i ścianach pokrytych gontem. Wewnątrz późnobarokowy ikonostas z XVIII wieku oraz polichromia wykonana po 1938 r. Cerkiew pochodzi z 1786 roku. Po Akcji „Wisła” cerkiew przejęła parafia rzymskokatolicka, jednak po 1956 okazjonalnie były w niej odprawiane również nabożeństwa w obrządku bizantyjsko-ukraińskim, organizowane przez księdza Wasyla Hrynyka. Od 1997 wyłącznym właścicielem cerkwi jest parafia greckokatolicka.
Cerkiew jest piękna, ciemne ściany wspaniale kontrastują z białym dachem i kopułami.
Po sąsiedzku, w otoczeniu starych chat, współczesny kościół katolicki.
Kolejna z cerkwi na moim szlaku to łemkowska cerkiew w
Hańczowej pw. Opieki Bożej (Opieki Bogurodzicy) z XIX wieku, po wojnie przekazana kościołowi katolickiemu do likwidacji i rozbiórki. W 1951 roku rozpoczęły się pierwsze powroty Łemków, którzy opuścili wieś w 1947 roku w ramach "Akcji Wisła". Cerkiew uratowano, wymuszono cofnięcie decyzji o rozbiórce i w latach 1957 - 1960 odbudowano. W 1958 roku erygowano parafię prawosławną. W czasie remontu prowadzonego z początkiem lat 60-tych odkryto pod podłogą obecnej świątyni, kamienny fundament poprzedniej cerkwi pochodzącej z XVI bądź XVII wieku.
Zegary to atrapy, nigdy nie było tu prawdziwych zegarów.
Pan przewodnik był akurat na urlopie, więc do środka nie zajrzałam:)
Na koniec kieruję się do Wysowej.