Wąwóz Homole to rezerwat przyrody obejmujący skalny wąwóz Homole oraz Czajakową Skałę i boczną część dolinki Koniowskiego Potoku w Małych Pieninach. Założony w 1963 rezerwat im. Jana Wiktora ma powierzchnię 58,6 ha i położony jest na obszarze miasta Szczawnica w miejscowości Jaworki. Głównym celem jego powstania była ochrona krajobrazu i cennych osobliwości przyrody nieożywionej i ożywionej. Wąwóz ma długość ok. 800 m i wcina się w północne stoki Wysokich Skałek, tworząc głęboki kanion o bardzo stromych ścianach dochodzących do 120 m wysokości. Powstał w wyniku tektonicznych fałdowań w górnej kredzie. Dużą rolę w jego wyżłobieniu odegrał również płynący nim potok Kamionka. Tworzy on w wąwozie kaskady, szczególnie wiosną i jesienią po opadach, a jego koryto zawalone jest wielkimi głazami. Przejście wąwozem można połączyć z piknikiem na polanie na jego końcu lub z obiadem w sezonowej restauracji na początku szlaku.
Przy kościele znajduje się mały cmentarz, niektóre nagrobki pochodzą z końca XIX wieku. Napisy wykonane są cyrylicą. Jaworki wraz z Białą i Czarną Wodą oraz Szlachtową tworzyły enklawę zamieszkałą przez ludność ruską, dlatego tereny te nazywano Rusią Szlachtowską. Mieszkańcy tych terenów napłynęli przez grzbiet Małych Pienin z pogranicza dzisiejszej Słowacji, gdzie już w XIV w. istniały wsie ruskie.
Na przełomie lat 1946/1947 w ramach akcji „Wisła”, miejscową ludność uznaną za sprzymierzeńców nacjonalistów ukraińskich z UPA wysiedlono na tereny zachodniej Polski. Obecni mieszkańcy Jaworek napłynęli w większości z Podhala i Beskidów.