Asklepiejon to nic innego, jak świątynia Asklepiosa. Asklepios, inaczej Eskulap to bóg sztuki lekarskiej. Początkowo asklepiejon to była zazwyczaj studnia lub źródło z ołtarzem w świętym gaju. Później świątynia, przy której stawiano szpitale dla chorych czekających na wejście do świątyni. Asklepiejonów w Grecji było około 300. W asklepiejonach chorzy składali ofiary bogu, poddawali się obrzędom oczyszczającym oraz zapadali w sen (inkubacja czyli śnienie o wyzdrowieniu, co miało wywołać rzeczywiste cudowne uzdrowienie). Poza świątynią do użytku chorym oddawano ołtarze, święte źródła, dormitoria dla pacjentów w dużych kolumnowych portykach i inne budowle służące tajemnym praktykom, wota w kształcie uzdrowionych organów (np. nóg, rąk), oraz marmurowe stele z opisem chorób i cudownych uzdrowień.
Asklepiejon na Kosie założony został w IV wieku p.n.e. jako miejsce wypoczynku i rekonwalescencji. Uważa się go za jeden z najważniejszych w Grecji zabytków cywilizacji antyku. Miejsce znajduje się jakieś 5-6 km od mariny w mieście Kos (stamtąd szłam pieszo).
Asklepiejon to trzy-poziomowy zespół składający się ze świątyni, szkoły i centrum medycznego. Został zbudowany po śmierci Hipokratesa. Symbolem kultu Asklepiosa był wąż pomocny niegdyś przy wyszukiwaniu leczniczych roślin, który do dziś pozostał symbolem medycyny.