sobota, 22 marca 2014

Gruzja - Mccheta nad rzeką Mtkvari

Mccheta - z tym miejscem wiążą się początki gruzińskiego państwa. W Mcchecie Gruzini przyjęli chrzest. Świadectwem minionych dziejów są monumentalne świątynie i klasztory, warownie oraz grobowce gruzińskich monarchów. Mccheta to starożytna stolica Gruzji, która dziś jest kulturową stolicą Gruzinów i „miastem-muzeum”.Miasto może się poszczycić wspaniałymi zabytkami gruzińskiej cywilizacji, które w 1994 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.


Sweti Cchoweli jest najważniejszym zabytkiem miasta. Jej gruzińska nazwa oznacza „żyjący słup”. Pierwszy kościół powstał w tym miejscu już w IV wieku, czyli zaraz po przyjęciu chrześcijaństwa przez Gruzję. 


Kapliczka i grób św. Nino



Samtawro to nazwa klasztoru, która oznacza „miejsce władcy”. Zapewne wiąże się ona z królewskimi kryptami w mniejszym kościele. W krypcie z IV wieku spoczywa pierwszy chrześcijański król Gruzji Mirian II oraz jego małżonka królowa Nana. Zespół klasztorny składa się z dwóch kościołów – „mniejszego” z IV w. i „większego” z XI w. Wcześniej w tym miejscu stała duża pogańska świątynia.


 Dżwari stoi na krawędzi urwistego wzgórza górując wysoko ponad miastem. Zanim na szczycie góry wzniesiono świątynię stał tu pokaźny drewniany krzyż,  co w języku gruzińskim dosłownie oznacza „Dżwari,”. Niewiele gruzińskich budowli sakralnych jest równie wiekowych. Bazylikę Dżwari zbudowano w już latach 585 – 605, czyli dziś liczy już ponad 1400 lat.

Zobacz więcej ....